Курс по китайски език

За четвърта поредна година в Югозападния университет "Неофит Рилски"  студентите от всички специалности могат да изучават практически китайски език като избираема учебна дисциплина. Обучението за студенти и преподаватели е безплатно. Гражданите се обучават срещу заплащане.

Заявления за записване в курса се подават лично в стая 568 на Учебен корпус №1

(пети етаж, Филологически факултет, деканат). Срок за подаване на заявленията: от 15 март 2019 година.

 

Уведомяваме всички студенти, подали заявления за изучаване на китайски език, че  първата сбирка за уточняване на графика за провеждане на занятията ще бъде на 18 март 2019 г. от 17.15 ч. в зала 528 на Учебен корпус № 1.

Студенти и преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“ отбелязаха празника „Средата на есента“

            Филологическият факултет към Югозападния университет „Неофит Рилски“ бе домакин на тържеството по повод традиционния китайски празник „Средата на есента“. На събитието, което се проведе в класна стая „Конфуций“ присъстваха студенти, преподаватели и гости.

            Тържеството бе открито от проф. д-р Магдалена Панайотова – декан на Филологическия факултет.

„Въпреки усложнената ситуация с COVID-19 не трябва да забравяме празниците си и както в България на 26 октомври празнуваме например Димитровден, отбелязваме и празниците на други народи, като китайския, защото представянето на китайската култура е една от мисиите на Филологическия факултет“, каза проф. Панайотова.

И тази година програмата на празника беше изключително разнообразна и интересна за гостите. Студенти от специалност „Английска филология“ представиха презентации на английски и китайски за значението и смисъла на празника, последвани от викторина за присъстващите. Беше представена и книгата на Ейми Тан „Клубът на щастието и късмета“, американска писателка от китайски произход, носителка на множество награди, позната в България като авторката на романа „Дъщерята на лечителя“. „Клубът на щастието и късмета“ разказва завладяваща история от позицията на четири китайски майки и четири китайско-американски дъщери. Тази книга е притча за това как майките, чрез тяхната памет, история, въображение, остават в дъщерите, как се предава човешкият опит, болката и надеждата и в това тази притча има универсални характеристики.

С пожелание за повече празници и споделеност, с китайски чай и сладки завърши отбелязването на празника в Югозападния университет “Неофит Рилски“.

ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ „НЕОФИТ РИЛСКИ”

Филологически факултет

Институт „Конфуций“, София

МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ

ИЗТОКЪТ – ДАЛЕЧЕН И БЛИЗЪК

Благоевград, 28 май 2019 г.

Конференцията е замислена като интердисциплинарен форум; в нея са поканени да участват учени от България, Китай, Италия, Чехия, Франция, Унгария,  Полша, Словакия, Гърция, Русия, Украйна, Германия и Австрия.

В тази връзка предвиденият форум ще провокира дебат по различни въпроси, които засягат езика, литературата, философията, културата, както и дипломацията, правото, икономиката, големия геополитически проект „Един пояс, един път“ и др.

  • Конференцията ще се състои на 28 май 2019 г. в зала 114, Първи учебен корпус на Югозападния университет (гр. Благоевград, ул. „Иван Михайлов“ 66).

Откриване

28 май 2019 г.

9.30 Регистрация на участниците – пред заседателна зала 114

10.00 Приветствия към участниците в конференцията

10.15 – 11.00 Пленарни доклади – заседателна зала 114

11.00 – 11.15 – кафе-пауза

11.15 – 13.15 – първа тематична секция

13.15 – 13.30 – дискусия

13.30 – 14.30 – обедна почивка

14.30 – 16.00 – втора тематична секция

16.00 – 16.15 – дискусия

16.15 – 16.30 – кафе-пауза

16.30 – 17.30 – трета тематична секция

17.30 – 17.45 – дискусия

18.00 – 18.30 – изложба на нови книги на ЮЗУ, Центъра „Конфуций“ и издания на Филологическия факултет

19.00 – закриване на конференцията и връчване на сертификати

ИЗКУСТВОТО НА ТАЙ ЧИ – ХАРМОНИЯ В МОДЕРНИЯ СВЯТ


Филологическият факултет при Югозападния университет има удоволствието да Ви покани  на представяне на бойното изкуство Тай дзи в стая „Конфуций“ на 11 октомври от 11 ч. Изкуството ще представи Валери Иванов - Лао шъ, един от основателите на школата „Кунгфу център Сюангуей”. основана 1995 г. Той е наследник на традициите на фамилиите Чън и Ян, предадени на неговия учител Красимир Димитров - Китаеца /1957-2012/ от великия майстор Гу Лиусин /1908-1991/ - ревностен изследовател и защитник на автентичното изкуство на „Тайдзи цюан”
Тайдзи цюан /Юмрукът на тайдзи/ се развива като бойно изкуство в края на 18 в. В техниката на неговото практикуване намират конкретно и директно практическо приложение основни концепции във философията на даоизма, китайския будизъм и конфуцианството. През втората половина на XX в. изкуството на движението в тайдзи цюан става особено популярно в Китай, а и в целия свят предимно със своя оздравителен и хармонизиращ ефект. Настъпва значителна „модернизация” в техниката, като Тайчи /както популярно се нарича на Запад днес/ се практикува предимно под формата на терапевтична техника и възстановителна гимнастика. Развива се също и като спортно-състезателна и естетическа дисциплина. Овладяването на „вътрешните” и не толкова популярни аспекти на това изкуство изисква задълбочено дългогодишно изследване и навлизане в дълбочината на древнокитайското традиционно светоусещане и разбиране на живота и света, за техния смисъл, съдържание и качество на осъзнато присъствие. Изключителна рядкост е докосването до красотата и силата на това изкуство. 

С презентация на средновековна китайска литература и „алени“ писма за късмет започна Китайският пролетен фестивал в ЮЗУ „Неофит Рилски“

За поредна година в Югозападния университет "Неофит Рилски" се проведе традиционният Китайски пролетен фестивал, организиран от Филологическия факултет. Гостите на тържеството бяха посрещнати с чай от Юмин, китайска доброволка и преподавател в Югозападния университет, и Донка Шикова, асистент по китайски език към Филологическия факултет. Сред присъстващите на събитието бяха зам.-ректорът на университета проф. д-р Антони Стоилов, преподаватели и студенти от различни факултети.

Церемонията на китайския празник бе открита от проф. д-р Магдалена Панайотова - декан на Филологическия факултет. Тя разказа накратко за предстоящите през годината китайски инициативи. Двете китайски преподавателки разказаха за корените на празника Лунна (китайска) нова година и представиха различни традиционни обичаи.

Юмин запозна гостите със смисъла на няколко традиционни йероглифа, с Деня на фенерите - последният ден от китайските празненства по случай пролетния фестивал и разказа за червения цвят в символиката на китайската култура. Тя засипа гостите с "алени" писма, които съдържат дребни китайски пари, защото според поверието писмата носят късмет и благоденствие на тези, които ги получат. След това студентите по китайски език трябваше да разпознаят научените йероглифи. В състезанието се включиха и гръцки студенти, които присъстваха на празника.

Ас. Шикова представи една средновековна китайска поема от Христоматията по средновековна китайска литература и заедно със студентите коментира нейното съдържание. В последвалата игра - викторина се включиха всички студенти, които получиха различни награди. След всеки въпрос асистент Шикова разказваше любопитни факти от китайската култура.

Празникът завърши с калиграфски уъркшоп, организиран от Юмин.