СТУДЕНТИ И ПРЕПОДАВАТЕЛИ ОТ ФИЛОЛОГИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ НА ЮЗУ „НЕОФИТ РИЛСКИ“ УЧАСТВАХА В КОНФЕРЕНЦИЯ ПОД НАСЛОВ „ЕЗИКОВ МОСТ – ЕЗИКОВ СВЯТ“
В навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се състоя онлайн конференция под надслов „Езиков мост – езиков свят“ между Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ и три университета от Китай – Пекинския университет за чужди езици, Втория пекински университет за чужди езици и Тиендзинския университет.
Студенти и преподаватели от четирите висши училища обсъдиха въпроси, свързани с обучението по китайски език в Югозападния университет, както и с обучението по български език в университетите в Китай. Те представиха изучаваните езици в своите университети, както и културните събития, свързани с китаистиката и българистиката в рамките на изминалата година.
Студенти по българистика от китайските университети поздравиха българските си колеги по повод предстоящия празник 24 май с трогателни видеа, в които разказаха за това кога е основан празникът.
Водещи на събитието бяха проф. Чен, ръководител на Катедрата по българистика в Пекинския университет за чужди езици и проф. д.ф.н Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
В срещата участваха и доц. д-р Гергана Падарева, заместник-декан на Филологическия факултет, преподавателката по китайски език Христина Думбанова, както и първокурсниците от специалността „Педагогика на обучението по български и китайски език“ във Филологическия факултет и други студенти и преподаватели.
Мария Галчева, студентка във втори курс, специалност „Приложна лингвистика“, представи на английски език Югозападния университет и Филологическия факултет с възможностите за обучение в различните степени на образование, а студентката Виктория Петрова, изучаваща китайски, рецитира поема на китайски език от известния поет Ли Бай.
Проф. Чен от Пекинския университет, както и други преподаватели от Пекин, проявиха интерес към специалността „Педагогика на обучението по български и китайски език“. Както студентите, така и преподавателите изразиха надежда, че скоро ще може да се провеждат срещи и на живо, а дискусиите и новите културни инициативи са изключително полезни и за българските, и за китайските студенти, изучаващи нашия език.
Една от новините, които сподели проф. Панайотова по време на срещата бе за учредяване на стипендия на Посланика на Китайската народна република за студент, изучаващ китайски език в бакалавърската програма в Югозападния университет. Първата от тези редовни стипендии ще бъде присъдена през есента на специална церемония.